This Is Not a Love Talk S01 E01 I Hogyan semmizte ki a kultúra a művészetet?
A This Is Not a Love Talk című kortárs művészeti vita- és podcastsorozat a Trafó Galéria és az acb Média közös szervezésében debütált az idei NEXTFESZT keretében. A kezdeményezés célja a hazai és nemzetközi kortárs művészet meghatározó, de ellentmondásos tendenciáinak kritikai elemzése.
A sorozat bemutatkozó alkalmával a két állandó moderátor és beszélgetőtárs, Miklósvölgyi Zsolt és Zemlényi-Kovács Barnabás – Seregi Tamás esztétával kiegészülve – a művészet és kultúra ellentmondásos viszonyának elemzése mentén vitatták meg a nemzetközi művészeti életben nagy hullámokat verő, az utóbbi időszak talán legtöbbet tárgyalt és legmegosztóbb szövegét, Dean Kissick Festett felkelés (The Painted Protest) című provokatív pamfletjét.
Kissick szövegének központi kérdése nyomán az adás egyebek mellett az alábbi kérdésekre keresi a választ: Milyen képességeket, esztétikai és politikai lehetőségeket korlátoz önmagában a művészet azzal, ha innováció és kísérletezés helyett ideológiai és elméleti illusztráció, reprezentáció, illetve edukáció jellemzi? Ha az érzékelési és gondolati rendszereink felforgatása és saját értékek létrehozása helyett didaktikus üzenet- és értékközvetítés határozza meg? Miközben az elmúlt évtizedben bizonyos szempontok szerint valóban sokszínűbbé és befogadóbbá vált a kortárs művészet, miben tűnt látványosan homogénebbnek és behatároltabbnak, mint korábban?
Arthur C. Danto egykor azt állította, hogy a filozófia kisemmizi a művészetet, ma pedig mintha a kultúra fenyegetne ezzel.